Wybór zastawy stołowej

Organizacja przyjęć, uroczystych obiadów, towarzyskiej herbatki wiąże się nie tylko z odpowiednio dobranym menu, ale i także z odpowiednio nakrytym stole. Wszystko

Jakie kieliszki do wina?

Ile win do wyboru tyle i kieliszków. Dla zwykłego laika może się to wydawać rzeczą śmieszną, aby kształt kieliszka miał jakieś głębsze znaczenie do serwowanego trunku. Wszystko

 

Wybór zastawy stołowej – postaram się pomóc w tym zadaniu

Stara piękna porcelana

Stara piękna porcelana (źródło: sxc.hu)

Organizacja przyjęć, uroczystych obiadów, towarzyskiej herbatki wiąże się nie tylko z odpowiednio dobranym menu, ale i także z odpowiednio nakrytym stole. Jak mówi stare powiedzenie: je się nie tylko ustami, ale i oczami. Dlatego tak ważna jest oprawa stołowa.

Sztućce kuchenne

Sztućce kuchenne (źródło: sxc.hu)

Idealna zastawa stołowa musie spełniać parę istotnych elementów. Powinna być elegancka, ładna, pasować do wystroju, a także musi odpowiadać zaproszonej liczbie gości. Bardzo ważna jest kondycja i wygląd podawanych naczyń. Pod żadnym pozorem nie mogą być ułamane, popękane, poklejone. Takie naczynia wyglądają nieestetycznie i mogą się dosłownie rozpaść w każdym momencie.

Druga ważna kwestia jest wybór kształtów podawanej zastawy oraz motywów zdobiących. Od lat za najbardziej gustowną i elegancka jest uważana zastawa biała. Może się na niej pojawić drobny element dekoracyjny w stonowanym kolorze np. złoty, kremowy. Cały serwis obiadowy składy się z talerzy, misek, półmisków, sztućców, a także z filiżanek, dzbanka, wazy etc. Przy zakupie któregoś z wymienionych elementów warto dobierać takie, które będą pasować kolorystycznie do pozostałych. Wzór i odcień nie może być krzykliwy. Filiżanki powinny być lekkie i delikatne.

Piekny imbryk do herbaty

Piękny imbryk do herbaty (źródło: sxc.hu)

Filiżanka

Filiżanka (źródło: sxc.hu)

One Response to Wybór zastawy stołowej – postaram się pomóc w tym zadaniu

  1. Tereska pisze:

    Porcelana ma mieć jedną zaletę: MA BYĆ ŁADNA – nic poza tym!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *